Skip to content

18 Calumet St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 14, 2010

Property Information

Block951
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SB1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,800
46%
Improvement Value:$96,900
54%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+2.0%
2024$6,662-0.2%
2023$6,673-1.7%
2022$6,791+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 12281, Page 1596

Property Built

Built

Year Built: 1900