Skip to content

182 Pacific St

Newark, NJ 07105

Built 1880

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 18, 2017

Property Information

Block951
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,318
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
38%
Improvement Value:$131,600
62%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,093+2.0%
2024$7,933-0.2%
2023$7,946-1.7%
2022$8,086+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,318DeedBook 20170, Page 10511

Property Sale

Sale
$155,400

From:

To:

DeedBook 20160, Page 14417Recorded2/19/2016

Property Sale

Sale
$472,000
DeedBook 12082, Page 1101

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4791, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1880