Skip to content

325 Jefferson St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 7, 1994

Property Information

Block951
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage697
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,500
46%
Improvement Value:$110,900
54%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,811+2.0%
2024$7,657-0.2%
2023$7,670-10.3%
2022$8,550+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft697DeedBook 5308, Page 240