Skip to content

327 Jefferson St

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Mar 28, 1980

Property Information

Block951
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
35%
Improvement Value:$162,500
65%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508+2.0%
2024$9,320-0.2%
2023$9,335-1.7%
2022$9,500+1.0%
Property History

No events match the selected filters.