Skip to content

316-324 Jefferson St

Newark, NJ 07105

Built 1987

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Oct 1, 2003

Property Information

Block953
Lot33
QualifierC1304
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,007
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
42%
Improvement Value:$82,800
58%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+2.0%
2024$5,324-0.2%
2023$5,332-1.7%
2022$5,426+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,007DeedBook 5576, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1987