Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1988

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Jul 28, 1999

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1603
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
42%
Improvement Value:$82,800
58%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+2.0%
2024$5,324-0.2%
2023$5,332-1.7%
2022$5,426+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 5638, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1988