Skip to content

238 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1907

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block962
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,159
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
19%
Improvement Value:$302,400
81%
Total Assessment$372,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,155+2.0%
2024$13,876+61.4%
2023$8,596-1.7%
2022$8,748+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft4,159DeedBook 20220, Page 49525

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12230, Page 7572

Property Sale

Sale
$568,000
DeedBook 6319, Page 29

Property Sale

Sale
$474,000
DeedBook 6174, Page 754

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5883, Page 485

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 5817, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1907