Skip to content

189- New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Aug 24, 1993

Property Information

Block961
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,714
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,000
40%
Improvement Value:$108,600
60%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,830+2.0%
2024$6,695-0.2%
2023$6,706-1.7%
2022$6,825+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500

To:

Sq Ft2,714DeedBook 5274, Page 812

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 4767, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1915