Skip to content

302 Oliver St

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$41,500
Last Sale Date
Dec 9, 1974

Property Information

Block979
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,752
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
40%
Improvement Value:$108,800
60%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,895+2.0%
2024$6,759-0.2%
2023$6,770-1.7%
2022$6,889+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$41,500

To:

Sq Ft2,752DeedBook 4492, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1915