Skip to content

305 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1907

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Jan 31, 1977

Property Information

Block962
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,514
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,100
34%
Improvement Value:$121,700
66%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+2.0%
2024$6,927-0.2%
2023$6,938-1.7%
2022$7,060+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000

To:

Sq Ft3,514DeedBook 4562, Page 1015

Property Built

Built

Year Built: 1907