Skip to content

163 Jefferson St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
Nov 11, 1980

Property Information

Block941
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,530
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
28%
Improvement Value:$130,800
72%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,891+2.0%
2024$6,755-0.2%
2023$6,766-1.7%
2022$6,886+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$39,000

To:

Sq Ft3,530DeedBook 4702, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1910