Skip to content

275 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1857

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block962
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,508
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
24%
Improvement Value:$232,800
76%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,649+2.0%
2024$11,419-0.2%
2023$11,437-1.7%
2022$11,639+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft6,508DeedBook 12221, Page 5469

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 4489, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1857