Skip to content

39 Alyea St

Newark, NJ 07105

Built 1882

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 15, 1994

Property Information

Block2035
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description3S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,048
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,500
21%
Improvement Value:$205,100
79%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,873+2.0%
2024$9,678-0.2%
2023$9,693-1.7%
2022$9,865+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft6,048DeedBook 5317, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1882