Skip to content

311 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Built 1967

Last Sale Price
$76,500
Last Sale Date
Jul 11, 1979

Property Information

Block970
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,300
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,100
29%
Improvement Value:$154,000
71%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,256+2.0%
2024$8,093-0.2%
2023$8,107-1.7%
2022$8,250+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$76,500

To:

Sq Ft3,300DeedBook 4648, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1967