Skip to content

135 Malvern St

Newark, NJ 07105

Built 1908

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 30, 1997

Property Information

Block971
Lot17.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,388
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,900
29%
Improvement Value:$166,900
71%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,929+2.0%
2024$8,753-0.2%
2023$8,767-1.7%
2022$8,922+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft3,388DeedBook 5520, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1908