Skip to content

203 Oliver St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
May 6, 1998

Property Information

Block956
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,310
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,100
39%
Improvement Value:$114,300
61%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,165+2.0%
2024$7,024-0.2%
2023$7,035-1.7%
2022$7,159+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft3,310DeedBook 5538, Page 16

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5035, Page 870

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4904, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1900