Skip to content

141-143 Malvern StNewark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block971
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description2SB3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,960
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,800
38%
Improvement Value:$194,800
91%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,481+2.2%
2024$10,252+28.4%
2023$7,983-1.7%
2022$8,124+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,960DeedBook 20220, Page 57543

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 4488, Page 1071

Property Built

Built

Year Built: 1900