Skip to content

121 Delancy St

Newark, NJ 07105

Built 1909

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 27, 1995

Property Information

Block972
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
36%
Improvement Value:$117,300
64%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,990+2.0%
2024$6,852-0.2%
2023$6,863-1.7%
2022$6,984+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 5393, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1909