Skip to content

255 E Kinney St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 27, 2016

Property Information

Block946
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
35%
Improvement Value:$107,400
65%
Total Assessment$165,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,309+2.0%
2024$6,185-0.2%
2023$6,195-1.7%
2022$6,304+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,768DeedBook 20160, Page 47241

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4984, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1900