Skip to content

134 Clifford St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block972
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
21%
Improvement Value:$448,400
79%
Total Assessment$570,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,711+2.0%
2024$21,283-0.2%
2023$21,317-13.7%
2022$24,700+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,000

To:

DeedBook 20230, Page 69150

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5420, Page 800