Skip to content

173-175 Delancy St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 29, 1992

Property Information

Block975
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,724
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,900
33%
Improvement Value:$159,700
67%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,112+2.0%
2024$8,932-0.2%
2023$8,947-1.7%
2022$9,105+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft3,724DeedBook 5222, Page 333

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 4682, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1910