Skip to content

177-179 Delancy St

Newark, NJ 07105

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2008

Property Information

Block975
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage798
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,207+2.0%
2024$7,065-0.2%
2023$7,076-1.7%
2022$7,201+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6022, Page 559