Skip to content

156-158 Malvern St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Nov 11, 2008

Property Information

Block977
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,000
84%
Improvement Value:$60,300
16%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,930+2.0%
2024$13,656-0.2%
2023$13,678-1.7%
2022$13,919+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

DeedBook 12167, Page 2959

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4861, Page 64