Skip to content

356 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 1899

Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block978
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,321
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,900
28%
Improvement Value:$177,700
72%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,378+2.0%
2024$9,193-0.2%
2023$9,208-1.7%
2022$9,371+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12336, Page 1784

Property Sale

Sale
$291,500
DeedBook 12279, Page 5221

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5074, Page 139

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5016, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1899