Skip to content

43-45 Elizabeth Ave

Newark, NJ 07108

Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 29, 2014

Property Information

Block2671
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage667
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
19%
Improvement Value:$510,000
81%
Total Assessment$631,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,997+2.0%
2024$23,524-0.2%
2023$23,562-13.8%
2022$27,349+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft667DeedBook 12494, Page 4928