Skip to content

274 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 16, 1983

Property Information

Block979
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,000
48%
Improvement Value:$243,500
52%
Total Assessment$471,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,931+2.0%
2024$17,578-0.2%
2023$17,606-9.9%
2022$19,551+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 4790, Page 202