Skip to content

78-80 Pulaski St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 11, 2012

Property Information

Block989
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
60%
Improvement Value:$200,000
40%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,015+2.0%
2024$18,640-0.2%
2023$18,670-10.7%
2022$20,900+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 12392, Page 5874