Skip to content

376 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block983
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,922
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
31%
Improvement Value:$147,200
69%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,127+2.0%
2024$7,967-0.2%
2023$7,980-1.7%
2022$8,121+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4429, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1910