Skip to content

358 Walnut St

Newark, NJ 07105

Other Exempt

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block983
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage663
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
30%
Improvement Value:$350,000
70%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,015+54.8%
2024$12,284-0.2%
2023$12,304-10.4%
2022$13,726+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft663DeedBook 20190, Page 2116

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 6178, Page 646