Skip to content

269 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$490,165
Last Sale Date
Mar 1, 2020

Property Information

Block983
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,789
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
30%
Improvement Value:$158,300
70%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,549+2.0%
2024$8,381-0.2%
2023$8,394-1.7%
2022$8,542+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,165

To:

Sq Ft4,789DeedBook 20210, Page 4470

Property Built

Built

Year Built: 1910