Skip to content

374 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Feb 24, 2024

Property Information

Block983
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,459
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
31%
Improvement Value:$158,700
69%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,747+2.0%
2024$8,574+2.8%
2023$8,338-1.8%
2022$8,490+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft4,459DeedBook 20240, Page 15426

Property Built

Built

Year Built: 1910