Skip to content

300 Elm St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2019

Property Information

Block984
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
42%
Improvement Value:$196,600
58%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,953+2.0%
2024$12,698+22.9%
2023$10,328-1.7%
2022$10,511+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 6142, Page 144

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 6042, Page 255

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5895, Page 406

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 5559, Page 739