Skip to content

143-145 Monroe St

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block1977
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
36%
Improvement Value:$217,000
64%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,816+2.0%
2024$12,563-0.2%
2023$12,584-1.7%
2022$12,806+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0