Skip to content

46 Lang St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 21, 1989

Property Information

Block986
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
37%
Improvement Value:$204,300
63%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,333+2.0%
2024$12,090-0.2%
2023$12,109-1.7%
2022$12,323+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook 5104, Page 333

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4855, Page 612