Skip to content

337 New York Ave

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2024

Property Information

Block1003
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description3SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
37%
Improvement Value:$208,500
63%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,493+2.0%
2024$12,246-0.2%
2023$12,266-1.7%
2022$12,483+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5285, Page 245

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4638, Page 741