Skip to content

63 Elm Rd

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2025

Property Information

Block992
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
31%
Improvement Value:$147,500
69%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,104+2.0%
2024$7,944-0.2%
2023$7,957-1.7%
2022$8,098+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897