Skip to content

43 Ann St

Newark, NJ 07105

Built 2002

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 17, 2012

Property Information

Block995
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,228
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$224,700
75%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,398+2.0%
2024$11,173-0.2%
2023$11,191-1.7%
2022$11,389+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$492,000
DeedBook 5952, Page 854

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5893, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 2002