Skip to content

34 Napoleon St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block995
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
32%
Improvement Value:$152,600
68%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,515+2.0%
2024$8,347-0.2%
2023$8,360-1.7%
2022$8,508+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,580DeedBook 20171, Page 10462

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4937, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1910