Skip to content

50 Napoleon St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
Jan 19, 1977

Property Information

Block995
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,888
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
39%
Improvement Value:$119,600
61%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,458+2.0%
2024$7,311-0.2%
2023$7,322-1.7%
2022$7,452+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$38,500

To:

Sq Ft3,888DeedBook 4558, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1897