Skip to content

35 Houston St

Newark, NJ 07105

Built 1880

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block997
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,196
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
42%
Improvement Value:$110,300
58%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,941+2.1%
2024$6,800-0.2%
2023$6,811-1.8%
2022$6,936+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft3,196DeedBook 20230, Page 56346

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 4419, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1880