Skip to content

43 Houston St

Newark, NJ 07105

Built 1880

Last Sale Date
Oct 26, 2014

Property Information

Block997
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
41%
Improvement Value:$115,600
59%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,477+2.0%
2024$7,329-0.2%
2023$7,341-1.7%
2022$7,471+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1880