Skip to content

53 Houston St

Newark, NJ 07105

Built 1880

Last Sale Date
Oct 26, 2014

Property Information

Block997
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
56%
Improvement Value:$60,000
44%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,222+2.0%
2024$5,119-0.2%
2023$5,127-1.7%
2022$5,217+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1880