Skip to content

61 Houston St

Newark, NJ 07105

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block997
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,228
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
17%
Improvement Value:$353,600
83%
Total Assessment$424,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,876+2.0%
2024$5,760-0.2%
2023$5,769-1.7%
2022$5,871+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft3,228DeedBook 20230, Page 48463