Skip to content

57 Garrison St

Newark, NJ 07105

Built 1928

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Dec 27, 1996

Property Information

Block998
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,400
36%
Improvement Value:$136,500
64%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,173+2.0%
2024$8,011-0.2%
2023$8,024-1.7%
2022$8,166+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

To:

Sq Ft2,456DeedBook 5501, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1928