Skip to content

61 Gotthardt St

Newark, NJ 07105

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2001

Property Information

Block999
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,514
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
33%
Improvement Value:$133,800
67%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,617+2.0%
2024$7,467-0.2%
2023$7,479-1.7%
2022$7,611+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5493, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1914