Skip to content

123 North Essex Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1884

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jan 12, 2026

Property Information

Block1502
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,900
25%
Improvement Value:$258,900
75%
Total Assessment$343,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,443+4.9%
2024$12,813+41.0%
2023$9,086+3.1%
2022$8,814+5.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$167,000

To:

DeedBook 20260, Page 9669

Property Sale

Sale
$178,500

To:

DeedBook 6022, Page 183

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Property Sale

Sale
$46,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1884