Skip to content

341 White Street

Orange, NJ 07050

Built 1879

Last Sale Price
$51,504
Last Sale Date
May 9, 2017

Property Information

Block1502
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
27%
Improvement Value:$241,500
73%
Total Assessment$329,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,891+4.9%
2024$12,288+38.2%
2023$8,890+3.1%
2022$8,624+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$51,504

To:

Sq Ft1,869DeedBook 20170, Page 47392

Property Built

Built

Year Built: 1879