Skip to content

147 North Day StreetOrange, NJ 07050

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block1503
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,504
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,900
29%
Improvement Value:$207,900
71%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,448+4.9%
2024$10,913+1.3%
2023$10,768+3.1%
2022$10,446+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 12209, Page 5265

Property Built

Built

Year Built: 1906