Skip to content

65 Glenwood Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1869

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block1702
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,235
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
64%
Improvement Value:$90,000
36%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,464+4.9%
2024$14,740-3.1%
2023$15,219+3.1%
2022$14,763+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 6087, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1869