Skip to content

57 Glenwood Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$205,500
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block1702
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,071
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,100
44%
Improvement Value:$85,600
56%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,971+4.9%
2024$5,691-2.4%
2023$5,832+3.1%
2022$5,657+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,500
Sq Ft1,071DeedBook 20250, Page 80953Recorded12/26/2025

Property Built

Built

Year Built: 1926